2007. szeptember 2., vasárnap 10:00 - november 26., hétfő 18:00 Fogadó-Földszint TITANIC
A Kiállítás
1912. április 14-én éjszaka, korának legnagyobb óceánjáró gőzhajója, amelyet három éven át építettek, első útján jéghegynek ütközött. Az “elsüllyeszthetetlennek” hívott Titanic két óra negyven perc alatt süllyedt az Atlanti-óceán mélyére. A hajózás történetének eddigi legnagyobb katasztrófája 1517 áldozatot követelt.
1985. szeptember 1-ig a tragédia okai rejtve maradtak, ekkor sikerült Dr. Robert Ballard expedíciójának felfedezni a roncsok pontos helyét. Több éves kitartó munka során, speciális robot-technológia kifejlesztésével tudták a 4000 méter mélyen lévő tárgyakat felszínre hozni.
Az RMS Titanic Társaság a tulajdonában lévő tárgyi leletekből kiállítást szervezett, hogy a nagyközönség számára is elérhetővé tegye ezen tragédia még elérhető emlékeit.
A Titanic kiállítás a kétszáznál is több eredeti, a tenger fenekéről felhozott tárgyi lelet, a hajó néhány helyiségeinek – első osztályú- és fedélközi kabinok, folyósok, a gépház kazánjai stb. – rekonstrukciója segítségével igyekszik a látogatókhoz még közelebb hozni az élményt. A mesterien alkalmazott háttérzajok, zenék, a különleges megvilágítás mind segítenek abban, hogy a kiállítás látogatói átéljék a southamptoni indulás izgalmát, az első osztály pazar luxusát, a harmadosztály puritánságát, a hajógépek kazánjai mellett dolgozók kemény munkáját, a kapitányi-híd sérthetetlenséget sugárzó erejét. A Titanic kiállítás semmihez sem fogható hangulatát, egyediségét |
|
 |
a szinte tapintható közelségben lévő, kiválóan konzervált leleteknek köszönheti. Ezek között fantasztikus állapotban fennmaradt porcelánoktól kezdve, míves kristálypalackokon át az utasok olyan személyes tárgyait is láthatjuk, mint amilyen a szemüveg, pénztárca és különféle ruhadarabok. A látogatók minden érzékszervére hat a kiállítás, az egyik teremben például egy hatalmas, valódi jéghegyet érinthetnek meg, így átélhetik, hogy milyen gyilkosan fagyos volt a tengervíz a katasztrófa éjszakáján.
A Titanic kiállítás 1991 óta a világ 18 országában, 16 millió látogatót vonzott. Közép-Európában először Magyaroszágon kerül bemutatásra a ShowTime Budapest és az RTL Klub jóvoltából. 2007. szeptember 2-tól november 26-ig várja a látogatókat a Millenárison.
|
A KIÁLLÍTÁS ÁTTEKINTÉSE A kiállításra belépve minden látogató, egy White Star Line beszállókártyát kap, melyen egy valódi Titanic utas neve és igaz története látható. A Titanic kiállításán mintegy háromszáz tárgyi lelet található, melyeket a Titanic végső pihenőhelyén találtak, az Észak-Atlanti Óceánban, 3800 méteres mélységben. Ezeket a tárgyakat úgy választották és állították ki, hogy minél inkább fel tudják eleveníteni a világ legismertebb hajójának történetét.
A Titanic történetét már számtalanszor mesélték újra meg újra, de még soha nem olyan eredetien, szenvedélyesen és szívbemarkolóan, mint ahogy azt ez a kiállítás teszi.
A hajóroncs kiválogatott és felszínre hozott darabjait művészien tartósították. Ezek a korszakot idéző tárgyak többek jelentenek minden szónál, hűen mutatják be a hajót és azt a 2228 lelket, akik katasztrófájukkal beírták magukat a történelembe.
SZERKEZET - A látogató először az 1900-as évekbe, a híres neves Harland & Wolf hajógyárba érkezik. Itt mesélik el a Titanic elkészítésének minden mozzanatát: a tervezéstől a szerkezet kivitelezéséig.
1907 egy júliusi estéjén, a vacsora után, J. Bruce Ismay a White Star Line ügyvezető igazgatója és Lord James Pirrie a Harland & Wolf hajógyár elnöke vetették fel két pazar hajó építésének gondolatát. Ez a két hajó lett az Olympic és a Titanic. |
 |
 |
INDULÁS - A Titanic első útjára készül. Utazóládák, bőröndök, faládák, postazsákok várnak a kikötőben bepakolásukra. Először itt találkozunk a Titanic legénységével és utasaival.A Titanic felhúzza horgonyát és 1912. április 10-én elhagyja Southhampton-t. Franciaországi és ír megállói után nyugatra veszi az irányt, hogy az Észak-Atlanti Óceánt átszelve elérje New Yorkot
AZ ELSŐ OSZTÁLYÚ KABIN ÉS UTASAI - Itt találkozhatunk a Titanic utasaival és legénységével, akik megosztják velünk személyes történetüket és amerikai útjuk célját. Itt látható a teljesen felújított első osztályú kabin. A kiállított tárgyak: pénz, kristály, és számos személyes ingóság. |
A Titanic több volt, mint acél és gőz. A Titanic, utasainak és azok történetének összessége. Az első osztályon utazó milliomosoktól a harmadosztályon utazó bevándorlókig, mindannyian tanúbizonyságot tettek hihetetlen bátorságukról, önfeláldozásukról és hősiességükről.
HARMADOSZTÁLY - A Titanic, ahogyan a legtöbben látták. Itt a harmadosztály mutatkozik be. Ahogy végigmegyünk a hosszú folyosón, megtekinthetjük a harmadosztályú kabint és érezhetjük a Titanic gőzkazánjainak dörgését is. A harmadosztályon utazó bevándorlókat a White Star Line azzal csábította utazásra, hogy ígéretük szerint, „a régi és az új életük közötti időt a lehető legkellemesebben tudják eltölteni”
A HAJÓHÍD - A Titanic hídján átsétálva a látogató megnézheti a gépet, mellyel a parancsnok jelt adott a gépháznak, valamint megcsodálhatjuk a Titanic iránytűjét is „Jéghegy előttünk” mondta Fredrick Fleet őrszem 1912. április 14-én este 11: 40-kor. A hajóhídon Murdock első tiszt parancsot adott a kormány elfordítására „Gyorsan jobbra kormányozz!” A Titanic orrával ugyan elkerülte az ütközést de alul, a vízvonal alatt megsérült.
A JÉGHEGY - A látogató megnézheti a valódi jégből készült jéghegyet, melyet meg is érinthet. Azon az estén, amikor a hajó elsüllyedt, az Észak-Atlanti Óceán vize hidegebb volt, mint ez a jég. A kiállítás ezen részén megnézhetjük a Titanic távíróját és egy pár távcsövet is. 1912. április 14-én fenyegető csend honolt az éjszakában. Egy perc elég volt 1500 ember végzetéhez, egy perc elég volt, hogy a hajó oldala felszakadjon és egy perc elég volt, a civilizált világ önelégültségének szétroppanásához is.
EMLÉKEZÉS - Itt olvashatjuk el a 2200 utas nevét: azokét, akik elvesztek, és azokét is, akiket megmentettek. A látogató az Emlékfalon megtalálhatja a saját beszállókártyáján lévő |
 |
személy nevét is “Naponta 2-3 napilapot vettem, annak reményében, hogy meglátom nevét a megmentettek között, de úgy tűnt soha többé nem láthatom őt újra” – D.E. Saunders Saloon, utaskísérő édesanyja
EMLÉKEZÉS, Személyes történetek - Franz Pulbaum, Howard Irwin és Marian Meanwell személyes tárgyait láthatjuk itt, valamint az első osztályon utazó Adolphe Sealfeld parfümös üvegcséit . A felhozott leletek és az alapos kutatás eredményeképpen az utasok és a legénység számos tagjának személyes története derült ki. Ezekből jó pár olvasható az Emlékfalon.
FELFEDEZÉS - A látogató az utolsó galériában megtekintheti a Titanic roncsainak vízbe süllyedését és a romok felmérését. Itt látható a Titanic törzsének egy darabja, melyet 1998-ban hoztak a felszínre. Itt találhatunk információkat a Titanic roncsainak felderítésről, felhozataláról és a leletek tartósításáról.
A Titanic törzse 323 tengeri mérföldre fekszik délkeletre Newfoundland-tól és 3,8 kilométerre a víz felszíne alatt. 1985. szeptember 1-én találtak rá.
Jegyek a Ticket Expressnél kaphatók.
A kiállítással kapcsolatos információkért kérjük, hívja a 354-0224-es telefonszámot!
|