Mai ismereteink szerint a katasztrfhoz egyszerre sok tnyez jrult hozz, egyik leglnyegesebb okra azonban a Titanic feltrsnak monopliumt megszerz cg egyik munkatrsa bukkant r nemrgiben. 2004.11.10 12:45 National Geographic |
|
A Titanic cenjr 1517 emberletet kvetel katasztrfjt a legjabb kutatsok szerint nem a haj ptinek s kivitelezinek elbizakodottsga, mgcsak nem is a haj kapitnynak becsvgya okozta, hanem egy akkoriban igen gyakori jelensg: a trolban lngra lobbant szn.
Mai ismereteink szerint a katasztrfhoz egyszerre sok tnyez jrult hozz, egyik leglnyegesebb okra azonban a Titanic feltrsnak monopliumt megszerz cg egyik munkatrsa bukkant r nemrgiben.
Az bizonyosnak ltszott mr eddig is, hogy a haj a krlmnyekhez kpest tl gyorsan haladt, ezrt az tkzs eltt mr nem tudtk megfelel mdon korriglni az tirnyt. Korbbi felttelezsek szerint a rohamtempnak nem objektv, hanem szubjektv okai voltak: a haj tervezinek valamint a haj kapitnynak becsvgya, hogy a lehet leggyorsabban rkezzenek meg a dl-angliai Southhamptonbl New Yorkba. A Titanicrl be akartk bizonytani, hogy nem csak a vilg legnagyobb, hanem egyben leggyorsabb cenjrja is.
Csakhogy a legjabb kutatsok s az erre pl elmlet mst lltanak. Robert Essenhigh, az Ohioi llami Egyetem mrnke szerint a haj azrt ment tl nagy sebessggel, mert a szntrolban tz ttt ki, s az akkori mdszereknek megfelelen az izz szenet a trolbl a tztrbe laptoltk, nehogy a sznraktrban tallhat teljes sznmennyisg begyulladjon. Ez a jelensg, valamint elhrtsi mdja megszokott dolog volt akkoriban a tengerjr hajkon.
A Gelogical Society of America ves szimpziumn Essenhigh azt is elmondta, hogy a "becsvgy"-teria ellen tbb rv is szl: az pts krlmnyeire vonatkoz dokumentumokbl egyrszt kiderl, hogy a Titanic pttettje, a White Star Lines cg nem a vilg leggyorsabb, hanem a vilg legknyelmesebb hajjt akarta megpteni.
Ezenkvl a dokumentumok arra is fnyt dertettek, hogy a haj szntroljt Southhamptonban csak flig sikerlt megpakolni, mivel egy bnyszsztrjk miatt nem llt rendelkezsre elegend menniysg szn. gy aztn a szntrol csak flig volt, ez a sznmennyisg azonban maximlis sebessg esetn nem lett volna elg a Dl-Anglia s New York kztti ugyancsak hossz tra. "Eredetileg gy terveztk, hogy flgzzel teszi meg az utat a haj, mivel a fedlzeten csak 800 tonna szn volt" - mondta Essenhigh a konferencin.
Nemrgiben elkerlt dokumentumokbl az is kiderl, hogy Southhampton s Cherbourg kiktjbe valban rkeztek a Titanicrl olyan jelentsek, melyek szerint tz ttt ki a szntrolban, gy az j elmlet igazra utal nyomok megszaporodtak.
jabb roncsdarabok bizonytjk az elmletet
A Titanic kutatsnak monopoliumval rendelkez cg legjabb kutatsai is altmasztjk azt az elmletet, mely egyszer mr felmerlt az tvenes vekben. Akkor a sheffield-i egyetemen olyan ksrleteket vgeztek, amelyek a sznmennyisg apadsra vonatokozan nyjtottak j adatokat.
A ksreletek sorn kidertettk, hogy a szn mennyisge a trolban maximlis hajter esetn kt s fl centimterrel cskkenhetett, amely azonban mg mindig nem volt elg a tz megfkezshez. Az R.M.S. Titanic ltal most megtallt roncsok ugyancsak arra utalnak, hogy a szn fogytn volt a luxushajn. Egy tvirnyts robot rvn a kutatk olyan hajdarabokra bukkantak, melyeket eddig mg nem fedeztek fel.
A tenger mlyn mintegy 3 kilomteres mlysgben rintetlen psgben talltak r pezsgsvegekre, Cantrell & Cochran mrkj rviditalos vegre, aranyozott gyertyatartra, tejforralra illetve brndkre. A roncsok elhelyezkedse arra utal, hogy a Titanic nem ketttrtt a jghegynek tkzst kveten, hanem darabjaira hullott. Ebben egyszerre jtszhatott kzre az tkzs s a tz - lltja Essenhigh.
Tovbbra is felelsk a tervezk s a kapitny
Persze az j elmlet bizonyos szempontbl nem tudja levenni a felelssget a Titanic tervezinek vllrl. Az ugyanis tovbbra is megllja a helyt, hogy a fedlzethez kzeli szinteken az els osztly utasainak nagyobb knyelmt szolglva eleve kevesebb mentcsnakot helyeztek el a tervezk, mint amennyi utast a haj szlltott.
A haj kapitnya ezenkvl csak kslekedve jelzett rdin keresztl a kzelben cirkl hajknak, radsul nem is SOS jelzst adott le elszr, hanem csak gyors segtsgkrsre vonatkozt. Csak egy rval az tkzst kveten adta le a legmagasabb veszlyfokozatra vonatkoz jelet.
A kzelben hajz Californian kapitnyrl tovbbra is elmondhat, hogy nem kell gyorsasggal reaglt az esemnyekre, radsul az els seglykr jeleket nem is vettk, mivel a haj rdisa ppen jszakai pihenjt tlttte, s nem volt aki helyettestse.
A katasztrfa krlmnyeinek vizsglatt kveten ppen ezekbl a hinyossgokbl okulva vezettek be j szablyokat a tengeri hajzsban. gy pldul elrtk, hogy minden utas szmra biztostani kell helyet a mentcsnakokban, hogy ktelez mentoktatsban kell rszeslnik az utasoknak, valamint hogy a hajkon lland rdis kszenlt szksges. |
Kilencven v utn DNS-vizsglat dertette ki, hogy a Titanic cenjr szerencstlensgben lett vesztett "ismeretlen gyermek" finn volt. 2002.11.20 12:08 MTI |
|
|
|
|
Magda Schleifer a 40-es vekben, kislnykorban hallott arrl, hogy nagyanyja testvre, Maria Emilia t fival egytt a tengerbe veszett a Titanic 1912. prilis 14-i katasztrfjakor. A tvoli Finnorszgban arrl mit sem tudtak, hogy Halifax Fairview Lawn temetjben, ahol az 1517 ldozat kzl 120-an nyugszanak (nhny nappal a jgheggyel val tkzs utn a Mackay-Bennett kanadai haj szedte ssze holttestket) az egyik srban egy egyves kisfi van eltemetve. Srjn a felirat: "Ismeretlen gyermek".
Nemrgiben a New York-i Thirteen/WNET tvcsatorna szmra kszl, A halottak titkai cm sorozat producerei felhvtk Magda Schleifert s megkrtk: kldjn vrbl mintt egy genealgusokbl s Titanic-szakrtkbl ll 50 fs kutatcsoportnak, amelynek vannak bizonyos felttelezsi az ismeretlen gyermek kiltt illeten. A szerencstlenl jrt csald, Maria Emilia, frje, Juhna Panula, a XIX. szzad vgn emigrltak Michigan llamba, majd 1910-ben visszatrtek Finnorszgba, ngy figyermekkkel egytt. Az tdik fi, Eino, 1911-ben szletett Finnorszgban. Mivel az haza mgsem vltotta be remnyeiket, jra meg akartak prblkozni Amerikval.
Az apa egyedl vgott neki az tnak s egy Pittsburg krnyki bnyban tallt munkt. 1912 prilisban az asszony is utna indult t fival. Egy Titanic-tll, Anna Turja asszony meslte el, hogy a kt nagyobbik Panula fi a hajorrban kapott szllst, mg anyjuk a hrom kisebbel a haj hts rszben, ahol Turja asszony volt a kabintrsuk. prilis 14-n jjel a nagyobbik fik egyike riasztotta ket rmlten a hrrel, hogy sllyed a haj s menjenek fel a fedlzetre. Az ltalnos zrzavarban mg egyszer ltta Maria Emilit, aki srva mondta, hogy egy gyermeke mr vzbe fulladt Finnorszgban s most a tbbiekre is ez a sors vr. Sajnos gy lett.
A kutatcsoport felttelezse igaznak bizonyult. Az ismeretlen kisgyermek DNS-e megegyezik Magda Schleifervel. Azt pedig, hogy az t fi kzl csakis Eino fekhet a halifaxi temetben, a kis csontvz mrete egyrtelmen mutatja. A 68 ves finn asszony, amikor a minap megltogathatta kis unokaccse srjt, mr a nevt jell felirat alapjn kereshette. |
haj pontosan kilencven ve, prilis 14-n jghegynek tkztt, s elsllyedt az Atlanti-cenon. A szerencstlensgnek 1513 hallos ldozata volt.
A brit White Star trsasg 1907-ben hatrozta el hrom ris luxushaj ptst, amelyek mreteiknek megfelelen a Titanic, Olympic s Gigantic nevet kaptk. (A testvrhajjnl alig 30 centimterrel rvidebb Olympic ksbb a Britannica nevet kapta, s az els vilghborban, 1916-ban sllyesztette el egy nmet tengeralattjr, a Gigantic pedig nem kszlt el.)
A Titanic ptsekor (a munklatokat Belfastban vgeztk) a vilg legnagyobb hajjnak szmtott. Hossza 267 mter, slya 46 238 tonna, vzkiszortsa 68 ezer tonna volt. A hrom hajcsavart 45 ezer lervel hajtotta a 16 ezer lers motor, a haj gy 20-25 csoms sebessggel haladhatott. A 159 kazn szmra 8 ezer tonna sznt halmoztak fel (a napi fogyaszts 1000 tonnra rgott). A fedlzet alatti teret szinte teljes egszben gzgpek, kaznok s hajcsavarok foglaltk el, a gpszobk s az irnytk kztt sajt tvrrendszert mkdtettek. A ngy hatalmas kmny kzl hrom a vzgzt vezette ki, a negyedik a szellzrendszer rsze volt. Az ramot ngy 400 kW-os, gzhajts genertor szolgltatta, a felvonk, szellzk s egyb berendezsek mkdst 150 villanymotor biztostotta. A hajt 3 milli vasszegecs tartotta ssze, csak ezek slya 1200 tonna volt.
A biztonsgi berendezseket akkor tkletesnek tartottk. Egy j elgondols szerint a fenkrszben tizenhat ris lgkamrt alaktottak ki, amelyeket automatikusan mkdtethet ajtk vlasztottak el veszly esetn. A hajn volt mg - akkor jdonsgnak szmt - szikratvr is, nem volt viszont elg mentcsnak. (Akkor ez nem szmtott szablytalansgnak, ppen a Titanic balesete nyomn rtk el, hogy minden fedlzeten tartzkod ember szmra egyszerre kell helyrl gondoskodni a mentcsnakokban.)
A Titanic a gyorsasg mellett a pnztrctl fggen maximlis knyelmet is biztostott utasainak. A ht fedlzetet t lift kttte ssze, a 800 dollros elsosztly jegyrt mr, renesznsz s flamand btorokkal berendezett kabin, uszoda, szalon, trsalg, zene jrt, a knyelemrl 461 pincr, kabinos, liftes s brfi gondoskodott. A nyit leltrjegyzkben 20 ezer veg sr, nyolcezer villa, 12 ezer porcelntnyr szerepelt, tbb mint egy szrazfldi vendglben. Az utaslistn a pnz- s a valdi arisztokrcia szne java szerepelt, Astorok, Guggenheimerek s Rothschildok, tovbb a White Star elnke, aki New Yorkban szemlyesen akarta a Kk Szalagot tvenni.
|
Back to English
Klns egybeess Morgan Robertson 1898-ben - 14 vvel a Titanic trtnelmi jelentõsgû tja elõtt - adta ki Hibavalsg, avagy a Titn katasztrfja cmû mûvt. A knyv egy "elsllyeszthetetlen" cenjrrl szlt, ami, a Titanichoz hasonlan, elsõ tjt tette meg Anglibl New Yorkba prilisban, 2000 emberrel a fedlzetn. Mivel ez a haj is rekord idõ alatt prblta meg tszelni az Atlanti-cent, ugyangy jghegynek tkztt s elsllyedt, mint a Titanic. A hajk a nevkn tl abban is hasonlak voltak, hogy a fedlzeten lvõk legtbbje a tl kevs mentõcsnak miatt veszett oda.
A legrdekesebb azonban, hogy a Titanic trtnete rendkvl hasonl az dvssg bibliai tervhez. Ahogy az a nagy luxushaj jghegynek tkztt s elsllyedt, a vilg is, sszes lakjval egytt, lassan a hall hideg szortsba sllyed. A Titanic utasai kzl is csak azok menekltek meg, akik elhittk, hogy kzeleg a veszly, s a mentõcsnakokba szlltak. Ugyangy, csak azok szllnak be Jzus Krisztus, a Megvlt mentõcsnakjba, akik hiszik, hogy hallos veszlyben vannak. A nagy "jghegy" pedig, ami jeges srba juttatja a vilgot, a Tzparancsolat.
Itt a bizonytk, hogy sllyednk: Jzus azt mondta, hogy ha vggyal nznk valakire, mr hzassgtrst kvettnk el vele a szvnkben. Senki nem fog bejutni a mennybe, akinek hzassgon kvl volt szexulis kapcsolata, vagy hazudott, vagy lopott. A Biblia szerint ha gyûllnk valakit, az ugyanaz mintha gyilkoltunk volna. Nem tudjuk Istent az elsõ helyre tenni. Sajt isteneink vannak. Minden Parancsolatot megszegnk. Ha a "hajn" maradunk, akkor elvesznk az tlet napjn, amikor az sszes bûnnk bizonytk lesz ellennk. Isten azonban megbocst, s nem akarja, hogy brki is a pokolra jusson. Kidolgozta a mdjt, hogy megmentsen minket. Jzus Krisztus, Akit a Biblia "dvssgnk Kapitnynak" hv, az lett adta, hogy jusson neknk hely a mentõcsnakban. õ lett megbntetve a mi bûneinkrt - ezrt szenvedett a kereszten. Mi thgtuk Isten Trvnyt, de Jzus fizette meg ennek az rt. Azutn feltmadt a hallbl, s ezzel legyõzte a hallt. Abban a pillanatban, mikor megbnjuk bûneinket, s õbenne bzunk az rk dvssgnk felõl, akkor Isten megbocst neknk s rk lettel ajndkoz meg.
Ne habozz! Ne halogasd a dntst az utols percig! gy tudni, hogy az elsõnek elindult mentõcsnakok csak flig voltak tele. Az utasok tbbsge ugyanis nem hitte el, hogy az "elsllyeszthetetlen" Titanic valban sllyed. Odavesztek, mert flre voltak vezetve. Ne kvesd el ugyanezt a hibt! Higgy az rmhrben! Bnd meg s hagyd el a bûneidet s higgy Jzus Krisztusban mg ma! Olvasd naponta a Biblit s valstsd meg, amit olvastl! Akkor Isten sosem hagy el. |
|
A Titanic els – s egyetlen – prbatjra indul Belfastbl |
|
|
|
Legenda s valsg
A Titanic
Az 1912. prilis 14-n 23 ra 40 perckor jghegynek tkz Titanic katasztrfjrl az azta eltelt nyolcvanhat v alatt rengeteget rtak. Ekkor szenvedte el az els csapst a tudomny s a technika mindenhatsgba vetett vakhit. Hamarosan kitrt a vilghbor, s a Titanic tragdija vszt hoz eljell, legendv, az oktalan mszaki kivagyisg csdjnek a jelkpv vlt.
A katasztrfa „filmje” 1912. prilis 14., 23 ra 40 perc. A figyel matrz jghegyet szlel, 40 msodperc van az intzkedsre. Az gyletes tiszt les balra kormnyzst s htrafel menetet rendel el. A haj jobb els oldala belerohan a jghegybe. 23.42. E. J. Smith kapitny kiadja a parancsot: rekeszeket zrni! 23.45. Gpeket lelltani! 23.50-re az utasok felfigyelnek a furcsa csendre, a vz benyomulsa miatt a leveg ftylse hallatszik. Msodpercenknt 400 tonna vz mlik a hajtestbe. Megjelennek az els tcsk a harmadik osztly legals kabinjaiban. A hajorrban 4 mteres a vz. Smith kapitny Thomas Andrews konstruktrrel szemlre indul. prilis 15., 0.03-kor rnek vissza a hdra, s Andrews azt mondja: „A Titanic el fog sllyedni.” A kamrkat elvlaszt zsilipkapuk nem elg magasak, a vz tmlik flttk. Az els hat kamra megsrlt (a tizenhat kzl), a haj csak ngynek a srlst brn ki. 0.05-kor a kapitny az alv utasok felbresztsre mozgstja a legnysget. 0.14-kor belp a rdisokhoz, s elrendeli a vszjelzseket. A legkzelebbi haj, a Californian nem veszi a jeleket, mert 22.21 ta – a jg miatt – llnak, s a rdis alszik. 0.25-kor a brit Carpathia veszi a vszjeleket, s 58 tengeri mrfldrl elindul, 14 mrfld/ra sebessggel. Ngy ra kevs az odarshez, ezt csak a kapitny s a fkonstruktr tudja. Az 1308 utas s a 898 f szemlyzet (sszesen 2206 szemly) nem tudja, mi a helyzet: a hsz mentcsnakban csak 1178 hely van. Teht legalbb 1028-an hallra vannak tlve. 0.35-kor tizenhat matrz elkezdi elkszteni a csnakokat. Az elkvetkez msfl rban – a tat fgglegesbe llsig – csak tizennyolc csnak kerl vzbe. A legelsn a hatvant lhelybl csak huszonnyolcat foglaltak el! A msodik csnakba is csak huszonnyolcan szlltak be. A tizennyolc csnak tszz res hellyel vrakozik a menthajra. Sok utas a 7 kilomter hossz folyoslabirintusban bolyongva mg a csnakfedlzetre sem jutott fel. Az alsbb osztly utasokat tbb helyen elrekesztettk. 0.45. vszjelz rakta. A Californian gzsn ezt ltjk, de nem tekintik vszjelzsnek. jjel 1 ra krl mr 30 ezer tonna vz van a hajorrban, s mg mindig csak t csnak jutott vzre. 1.40. Az utols vszjelz raktk. 2 rakor nhnyan a vzbe ugranak, s gy sikerl a csnakokba jutniuk. 2.05-kor a kapitny meneklsre szltja fel a rdisokat. 2.12. A tat a magasba emelkedik, s a haj hts rsze fgglegesbe ll. A zenekar az utols dalt jtssza. A 3-7 mteres hajcsavarok s a 100 tonns kormnylapt a magasba emelkedik. 2.15-kor a Titanic trzse 45 fokban ll, s mintegy 60 mter magassgba emelkedik. 2.18. A kaznok kiszakadnak, minden fny kialszik, az els, 24 mter magas, 50 tonns kmny letrik. 2.20-kor a haj utols darabja is eltnik a vz alatt. Az ldozatok szma ezertszz, alig htszzan meneklnek meg. |
Hogy a Titanic-tma mg ma is mennyire idszer, annak fnyes bizonytka a 250 milli dollros (50 millird forintos!) kltsgvetssel kszlt, James Cameron rendezte szuperprodukci vilgsikere. De a Titanic-musical, a Titanic-killtsok, az j knyvek s kiadvnyok tmege szintn erre utal. A White Star Line trsasg 1912 tavaszra elkszlt 46 ezer tonns, 270 mteres hosszsg Titanic nev luxusgzse kornak egyik mszaki cscsteljestmnye volt. South Hampton hajgyrban plt a csaknem hasonl mret – alig 30 centimterrel rvidebb! – Olympic testvrhajjaknt. A tervez a biztonsg fokozsa rdekben j technikt hasznlt – automatikusan mkdtethet ajtkkal volt elzrhat a haj tizenhat risi lgkamrja egymstl. A luxushajt a korabeli fnyzs szinte valamennyi kellkvel felszereltk. A hajtulajdonos – s a kapitny – szeme eltt az cenon val tkels idtartamrekordjnak a megdntse lebegett. (Ezrt rohanhattak be a jghegyek kz?)
Roncsfeltrs napjainkig Amikor 1985. szeptember 1-jn Robert Ballard tengerkutat geolgus 3800 mteres mlysgben, a 41 fok 43’ szaki szlessgen s a 49 fok 56’ nyugati hosszsgon rbukkant a Titanic roncsaira, sokan gy vltk, hogy vgre fny derl a legends ris haj titkaira. Az amerikaiakat hamarosan francia, majd kanadai s orosz expedcik kvettk. 1985 szn Ballard mg nem kzlte a megtallt roncs pontos koordintit, nehogy illetktelen „tengerkutatk” lepjk el a krnyket, s fosztogatni kezdjenek. 1986 nyarn mr kis tengeralattjrjval Ballard szemlyesen, kzelrl is megvizsglta a hajris maradvnyait. 1987-ben George Turboch, Paul Henry Norgeolet s a francia Ifremer Tengerkutat Intzet Titanic Rszvnytrsasg nven vllalatot alaptott, amely egy egyeslt llamokbeli brsgon engedlyt kapott a tengerfenken sztszrdott trgyak felhozatalra. A Nadir ksrhajrl irnytott Nautile kutat-tengeralattjr azonnal meg is kezdte a munkt. Egy kanadai–orosz expedci 1991-ben egy orosz tengeralattjrrl kzeltette meg a roncsot, s jabb filmfelvteleket ksztettek. A francik egymst kvet Nautile-merlseik sorn 1991-tl 1994-ig mintegy tezer trgyat hoztak felsznre. James Cameron filmrendez 1995 nyarn egy brelt orosz tengeralattjrrl ksztett felvteleket, s elkszleteket tett j szuperfilmjhez. Ekzben egyszer a tengeralattjr beakadt a roncsba, s csak ggyel-bajjal, maximlis motorteljestmnnyel tudtk kiszabadtani. Az 1996-os jabb nagy Ifremer-expedci ksrletet tett egy 17 tonns roncsdarab felhozatalra. A roncshoz rgztett ris ballonokat lent olajjal tltttk fel, s azok a magasba emeltk a monstrumot. A hajktl azonban elszakadt, s a roncs visszazuhant. Aligha maradt esly a Titanic felhozatalra.
jraled legenda 1997 mjusban Titanic-killts nylt az egyeslt llamokbeli Memphisben. A Tengerszeti Mzeumok nemzetkzi kongresszusa (tven orszg hromszz mzeuma) nyilatkozatban tlte el Tulochnak s trsainak a tevkenysgt: hinyos dokumentcival, a konzervls elmulasztsval, hanyagsggal stb. vdoltk ket. A vlasz: eddig mr hszmilli dollrt kltttek az akcira, s a szakszer katalogizls 150 ezer dollrba kerlne, teht csakis killtsokkal vagy bizonyos trgyaknak – pldul az ris gzs tengerfenken sztszrdott szndarabjainak – az rtkestsvel teremthet meg az anyagi egyensly. Ktezer trgyat mr konzervltak – stalants, moss, rgzts –, s folytatjk a munkt. Arrl, hogy mindez vajon srrabls-e vagy leletments, egyre lesebb vita folyik. Mindenesetre a Brit Tengerszeti Mzeum is killtott egy Ifremergyjtemnyt, s az eddigi legnagyobb kznsgsikerket arattk vele. A hamburgi kiktben mostanban is ltogathat egy hatalmas Titanic-killts, az Egyeslt llamokban musical kszlt a tmbl, s a Titanic-film is nyilvnvalan vilgsiker. rdekes – s ktsgkvl hasznos – mellktermkei az esemnyeknek a klnfle mszaki, tengerkutati vagy akr tengerbiolgiai vizsglatok. Szmtgpes szimulcival rekonstrultk, ahogyan a lket kapott haj kamrit elnttte a vz, majd az elszr kett-, azutn tbb darabra tr hajtest a tengerfenkre zuhant. Rgebben a szakrtk gy vltk, hogy egyetlen risi – 90 mteres hosszsg – lk miatt sllyedt el a Titanic. A legjabb vizsglatok szerint viszont hat kisebb nyls – egyttes felletk mg az 1,2 ngyzetmtert sem haladja meg – elg volt a haj elsllyedshez. A Titanic kutatsa egyre gazdagabb eszkzkkel s egyre intenzvebben folytatdik, az rdeklds fokozdik, s btran llthatjuk, hogy a Titanic-legenda napjainkban jraled.
|