Még mindig vita tárgya...
A Titanic, az 1912-ben épített és elsüllyeszthetetlennek kikiáltott luxus óceánjáró hajó első útján jéghegynek ütközött és elsüllyedt. A baleset 1500-nál is több ember életét követelte.F
Ma a Titanic jó három kilométerrel az óceán felszíne alatt nyugszik mintegy 160 kilométerre a kanadai Új-Founland partjaitól délre. Többen szeretnék kiemelni a Titanic-ot. Habár a hajó kiemelése tudományos célokkal aligha indokolható, sokan jelentôs üzleti értéket tulajdonítanak a műveletnek, mert az emberek többségét érdeklik a történelmileg nagy szerepet játszó események és a velük kapcsolatos tárgyak. Azonban ilyen mélységben a nyomás 300 atmoszféra körül van (négyzetcentimtérenként kilogramm), ami túl nagy ahhoz, hogy búvárok bármilyen műveletet végrehajthassanak. Néhany tudós viszont azt gondolja, hogy már csak a fejlett technológiával szembeni kihívás miatt is érdemes megpróbálkozni a feladattal. Ezek a tudósok azt gondolják, hogy a Titanic kiemelésének ürügyén olyan technológiákat lehetne kifejleszteni, amiket aztán jóval fontosabb, de szintén az óceán mélyén lévő tárgyak megtalálásához lehetne használni, és például a mélytengeri fotográfia is fejleszthető lenne.
Korábban emeltek már a felszínre elsüllyedt hajókat úgy, hogy hatalmas felfújható ballonokat erősítettek hozzájuk, majd levegővel töltötték meg ezeket a ballonokat. A levegőt a felszínen lévő hajókról, kompresszorok segítségével juttattak a mélybe. Azonban a szokásos kompresszorok sajnos nem képesek 300-350 atmoszféra nyomás ellenében három-négy kilométerre lejuttatni a levegőt.
Viszont a ballonokat más módszerrel is meg lehet tölteni gázzal. Az iskolából sokan emlékezhetnek a vízbontás kísérletére, amikor egy egyszerű elemet vagy más egyenáramforrást egy só híg vizes oldatára kapcsolnak. Ha áram folyik át az oldaton, buborékok jelennek meg benne, vagyis gáz keletkezik. Tehát ha a kompreszzorok helyett egyenáramú generátorok lennének a felszíni hajókon, akkor ezt a módszert gázfejlesztésre lehetne használni az óceén mélyén. Ezt a gázt aztán lehetne a ballonok felfújására használni.
A tudósok kiszámolták, hogy egy 20 MW-os (20 millió wattos) generátort három éven át kellene folyamatosan működtetni ahhoz, hogy a Titanic kiemeléséhez elegendő mennyiségű gázt termeljenek. Napjainkban a tudósok 35% mondja azt, hogy emeljék ki mind a három részét 45% mondja azt, hogy hadják meg ott lent hisz ez egy oriási sír hely, a 20 % meg nem tudjuk, hogy mit akar. |